Jakie możliwości ma program CAM?

Jakie możliwości ma program CAM?

Program CAM to oprogramowanie, które pomaga zoptymalizować, przyspieszyć i jak najbardziej zautomatyzować procesy wytwarzania w szeroko pojętym przemyśle. Firmy i zakłady, których proces produkcyjne bazuje właśnie na Computer Aidied Manufacturing zajmują się, między innymi, budową maszyn (w tym samolotów, samochodów, części statków, itp.), dróg czy nawet w przemyśle wydobycia i przetwórstwa paliw (przemysł naftowy i gazowniczy). Jeden tylko program CAM umożliwia zintegrowanie procesów projektowania z wytwarzaniem, ponieważ to właśnie on przetwarza dane projektu na dokładne instrukcje dla maszyn wytwarzających – mogą to być zarówno wykrawarki, frezarki, lasery, jak i drukarki 3D.

Różne moduły, wiele możliwości

Program CAM posiada wiele modułów, które sprawiają, że jest niezwykle uniwersalny i możliwy do zastosowania praktycznie w każdej sytuacji. Jednym z nich jest na przykład frezowanie, które pozwala na wygenerowanie instrukcji numerycznej dla frezarek, co pozwala na przeprowadzenie w wysokiej jakości obróbki zarówno elementów 2D, jak i tych w 3D. Dzięki niemy zdecydowanie skrócony zostaje czas obróbki nawet najbardziej złożonych i skomplikowanych elementów, to oszczędza długie godziny pracy inżynierów. Dzięki programowi CAM nie ma też miejsca na błędy człowieka, komputer doskonale wylicza wszystkie wartości.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku tokarek, a także tokarko-frezarek. Oprogramowanie obsługuje większość obrabiarek, można więc spokojnie go używać bez konieczności wymiany sprzętu. Program CAM umożliwia zintegrowane frezowanie, wiercenie i toczenie na różnych osiach, co zdecydowanie redukuje konieczność wykorzystywania kilku maszyn do różnych operacji, wszystko można wykonać w jednym czasie.

Najbardziej pożądana i doceniana cecha programu CAM to możliwość projektowania instrukcji maszynowych dla projektów 3D z bardzo dużą dokładnością i precyzją. Dostępnych jest wiele cykli takiej obróbki, w zależności od posiadanego projektu, można więc dopasować cykl do wymagań.

Sprawdź też: http://www.edgecam.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *